Okładka

[Strona Główna]

Internet jako przedmiot filozofii kultury

[Spis treści]

  1. Zwłaszcza, gdy porównać ją z liczbą ludzi, którzy w ogóle nie mają dostępu do Internetu.
  2. Choć oczywiście im więcej użytkownik potrafi, tym efektywniej będzie mógł wykorzystywać możliwości oferowane przez Internet.
  3. W Cambridge powstał projekt zbudowania maszyny analitycznej według projektu Babbage'a, jednak wciąż brak na to funduszy.
  4. W odróżnieniu od komputerów analogowych, które wykorzystują wartości ciągłe. Są one jednak stosowane rzadko, do bardzo wyspecjalizowanych działań. Zdecydowana większość komputerów pracujących na naszej planecie to komputery cyfrowe.
  5. Jednym z najistotniejszych rozwiązań, zastosowanych przez von Neumanna, było umieszczenie zarówno programu, jak i danych, w pamięci komputera. Dzięki temu komputer może być przeprogramowywany, a zatem praktycznie stawać się zupełnie nową maszyną (przeznaczoną do rozwiązywania innego rodzaju problemów), bez wprowadzania żadnych zmian w samej fizycznej strukturze komputera.
  6. Został zrekonstruowany i w 1996 roku ponownie uruchomiony.
  7. Przypomnijmy, że lamp tych było około 18000!
  8. Zwyczajowo komputery dzieli się na mikrokomputery (microcomputers - małe, mocno rozpowszechnione, domowe), minikomputery (minicomputers - wykorzystywane przez mniejsze firmy, uczelnie; obsługują od 10 do 200 użytkowników), wielkie komputery (mainframe -wykorzystywane zwykle przez wielkie firmy; mogą obsługiwać kilkuset użytkowników,) oraz superkomputery (supercomputers - wielkie, specjalizowane maszyny do specjalnych zadań, zwykle naukowych lub rozrywkowych (efekty specjalne w filmach)).
  9. Kod maszynowy składa się z poleceń bezpośrednio rozumianych przez procesor. Programy pisane w tym kodzie składają się wyłącznie z liczb zapisanych w systemie dwójkowym. Pisanie takich programów jest dość niewygodne. Zwłaszcza, że każdy model procesora ma własny kod maszynowy. Kod maszynowy jest zatem raczej mało efektywny.
  10. Języki niskiego poziomu (takie jak np. język asemblerowy) składają się z szeregu krótkich ciągów znaków (mnemoników) dostosowanych do procesora, które mogą być łatwo przetłumaczone na kod maszynowy. Dzięki temu programy pisane w takim języku mogą być małe i efektywne. Jednak języki asemblerowe, podobnie jak kod maszynowy, są stosunkowo trudne do opanowania.
  11. Język wysokiego poziomu jest bardzo niezależny od typu komputera. Jego instrukcje mogą być zbliżone do formalnego języka logiki czy nawet języka potocznego (choć próby zbliżenia języka programowania do języka potocznego zwykle kończą się stworzeniem języka niejasnego i mało użytecznego), a składnia jest dostosowana do rozwiązywanych problemów. Dzięki temu programy pisane w tym języku są krótsze i bardziej przejrzyste, niż pisane w kodzie maszynowym. Jednak program będzie działał dopiero po przetłumaczeniu go na kod maszynowy przez odpowiedni translator (interpreter lub kompilator).
  12. Oczywiście dla danej platformy musi istnieć stosowny translator.
  13. Interfejs użytkownika to zbiór procedur i metod, poprzez które użytkownik komunikuje się z programem. Inaczej mówiąc to wszystko, z czym bezpośrednio styka się użytkownik programu.
  14. Król przekazywał wiadomość wojewodom. Ci powiadamiali kasztelanów lub starostów. Od nich zaś informacja trafiała do poszczególnych rycerzy.
  15. RFC (request for comments) to dokument wyznaczający pewne normy (zwykle techniczne, ale nie tylko taki), potrzebne do sprawnego funkcjonowania Sieci. Propozycje rozwiązań technicznych przedkładane są Komisji Architektury Internetu (IAB) i publikowane w Internecie. Każdy zainteresowany może się z nimi zapoznać i zaproponować zmiany czy udoskonalenia. Po dokonaniu wszelkich potrzebnych uzgodnień, dokument RFC staje się obowiązującą normą.
  16. Dziś wychodzi już z użycia. Zastępują go bardziej funkcjonalne i przede wszystkim bezpieczniejsze usługi, takie jak Ssh.
  17. Gopher to rodzaj popularnego w USA gryzonia, podobnego do kreta. W Polsce ową sieciową usługę zwykło się raczej nazywać Świstakiem.
  18. Hipertekst to tekst zawierający hiperłącza (hyperlinks), czyli połączenia pomiędzy dokumentami, lub fragmentami jednego dokumentu. Uruchomienie takiego łącza (na przykład poprzez kliknięcie na nim myszką) powoduje automatyczne wyświetlenie na ekranie wskazanego fragmentu dokumentu. Umożliwia to tworzenie tekstów, w których czytelnik może wygodnie podróżować pomiędzy odsyłaczami, tworzącymi swoistą sieć powiązań.
  19. Był to przeznaczony dla komputerów NeXT system operacyjny NeXTstep.
  20. Warto zauważyć, że pojawienie się tych maszyn zbiegło się z wyodrębnieniem w fizyce pojęcia energii jako takiej, niezależnej od jakiejś określonej formy.
  21. Choć oczywiście pewne ograniczenia nadal istniały. Maszyny dynamiczne nie wymykają się prawom fizyki.
  22. O synergii mówimy, gdy kilka elementów systemu współdziała ze sobą w realizowaniu jakiejś funkcji czy wykonywaniu czynności, przy tym łączny efekt jest większy od sumy efektów poszczególnych elementów działających w sposób izolowany. Efekty synergetyczne opisywane są m.in. w fizjologii (np. synergizm mięśni), chemii (wzajemne wzmacnianie działania związków chemicznych lub jonów w danym środowisku), farmakologii (interakcje leków) i architekturze.
  23. Naturalnie pewne rozwiązania wykorzystujące sprzężenie zwrotne istniały już wcześniej. Wspomnieć tu można choćby odśrodkowy regulator wykorzystany w maszynie parowej Watta. Podobnie - w I w n.e. Heron z Aleksandrii skonstruował wiele maszyn (między innymi rodzaj turbiny parowej), które uznać można za maszyny dynamiczne. Na I w p.n.e. datowany jest mechanizm, odnaleziony w okolicach wyspy Antikythera, który zdaniem niektórych działał jak komputer analogowy. Takie rozwiązania, które mogą zdawać się bardzo nie na miejscu (i przede wszystkim w niewłaściwym czasie) rzeczywiście istniały, były jednak stosowane marginalne.A zatem nie wywierały większego wpływu na kulturę ich czasów.
  24. Obraz świata, który został rozmyty przez te trzy wynalazki, opisany został bardzo dobrze przez C.S. Lewisa w książce Odrzucony obraz.
  25. Nie znaczy to oczywiście, że ilustracje w drukowanych wcześniej książkach nie pojawiały się wcale. Początkowo dorysowywano je po zakończeniu druku. Z czasem (około połowy XV wieku) zaczęto stosować techniki drzeworytnicze, które doskonale dawały się łączyć z drukiem ruchomą czcionką. Drzeworyt nie pozwalał jednak na oddanie kolorów. Początkowo więc drukowane ryciny były kolorowane ręcznie, a z czasem po prostu zrezygnowano z kolorów. Dopiero w XVIII wieku pojawiła się miedziorytnicza technologia pozwalająca na drukowanie kolorowych ilustracji. Miedzioryty (stosowane od drugiej połowy XV wieku) miały jednak dodatkową wadę - nie można było drukować równocześnie tekstu (druk wypukły) i miedziorytu (druk wklęsły). Wydłużało to zatem proces drukowania tekstu.
  26. Czysty, czyli zawierający tylko znaki zapisane w systemie ASCII, bez szyfrowania ani dodatkowych znaków formatujących.
  27. Możliwe jest wprawdzie wykorzystanie w tego typu przesyłkach formatu HTML (co pozwala dołączyć do tekstu ozdobniki graficzne, muzyczne, itp.), jednak nie jest to wskazane ze względów obyczajowych i technicznych - taki list zajmuje więcej czasu na łączach i miejsca na dyskach twardych.
  28. W przybliżeniu natychmiast. Czasem pojawiają się pewne opóźnienia.
  29. Jeśli nie wiesz dlaczego, przechyl głowę na lewe ramię i spójrz jeszcze raz.
  30. Sygnaturka to krótki podpis, automatycznie dołączany do elektronicznego listu przez wiele programów pocztowych. Zwykle zawiera imię, nazwisko, adres e-mail, adres domowej strony internetowej, czasem motto lub ulubiony cytat.
  31. Jeb Livingood pisze wręcz o nadchodzącej chwili zemsty introwertyków, którzy wreszcie odnaleźli środowisko, w którym nie przytłumią ich bardziej hałaśliwi i bezpośredni ekstrawertycy.
  32. Dużo do myślenia daje obserwowanie ludzi, którzy poznali się w Sieci, później zaś spotykają się w prawdziwym świecie.

[Spis treści]

Słowa napisał: Marcin Sieńko
Data ostatniej aktualizacji: 17. 11. 2003